Translate

1/22/2023

 


Типи книг

Як описати прочитану книгу англійською мовою

     Опис книги є однією з тем на міжнародному іспиті з англійської мови. Та навіть якщо ви не збираєтесь отримувати міжнародний сертифікат, книги – це одна з базових тем для розмови з іноземцями. Потрібно вміти описати книгу, яка вам сподобалась чи не сподобалась, а також пояснити, на чому саме основані ваші емоції. Я пропоную наступну лексику для опису книг.

Типи книг

1) nonfiction – нехудожні, такі книги включають історії, основані на фактах. Жанри, які сюди входять:

·         biographies – біографії (проте не всі, ті, що стосуються вигаданих героїв, відносяться до художньої літератури);

·         dictionaries and encyclopedias – словники та енциклопедії;

·         travel guides – путівники;

·         atlas – атлас;

·         cookbooks – кулінарні книги;

·         diaries – щоденники;

·         history books – історичні книги;

·         memoirs – мемуари;

·         textbooks – підручники.

2) fiction – художні. Книги включають вигадані історії. Можна виділити наступні жанри:

·         novel – роман;

·         fairytale – казка;

·         horror – жахи;

·         mystery – детективний роман;

·         poetry – поезія;

·         thriller – детективний роман;

·         action and adventure – пригодницький роман.

Іменники для опису книги

·         central character – центральний персонаж;

·         protagonist –протагоніст, той, що грає головну роль;

·         antagonist –антагоніст, суперник;

·         plot, storyline – сюжет;

·         subplot – побічна сюжетна лінія;

·         representation – зображення, образ;

·         narrator – оповідач;

·         suspense, tension – напруга;

·         interpretation – інтерпретація;

·         perception – сприйняття;

·         point of view (viewpoint) – точка зору;

·         reader – читач;

·         reflection – роздуми;

·         mockery – осміяння;

·         author – автор;

·         theme – тема.

Як описати книгу, яка сподобалась

·         satisfying – яка приносить задоволення;

·         appealing – цікава;

·         compelling, exciting – захоплююча;

·         memorable – незабутня;

·         absorbing, engrossing – захоплююча (утворюється від слова “absorb”, “engross” – поглинати, привертати увагу, захоплювати);

·         extraordinary – надзвичайна;

·         astonishing – дивовижна;

·         awe-inspiring – що викликає благоговіння;

·         fascinating – надзвичайно цікава;

·         beautifully written – чудово написана;

·         highly original– надзвичайно оригінальна;

·         moving, touching – зворушлива;

·         must-read – що обов’язково необхідно прочитати;

·         superb – вищої якості;

·         page-turning – захоплююча. Ви можете сказати: “Thisbookispage-turning” або “Thisbookisapage-turner”, що буде означати одне і те ж – це захоплююча книга.

Як описати книгу, яка не сподобалась

·         obnoxious – нестерпна;

·         poorly-written – погано написана;

·         predictable – передбачувана;

·         in poor taste – з поганим смаком;

·         tiresome – що втомлює;

·         tedious –нудна;

·         overly-complicated – занадто ускладнена;

·         horrible – жахлива;

·         trivial – тривіальна;

·         underwhelming – не приводить в захоплення;

·         unreadable – нечитабельна;

·         mediocre – посередня;

·         vacuous – беззмістовна;

·         disjointed – незв’язна;

·         disappointing, frustrating – що розчаровує.

·         with one-dimensional characters – з обмеженими героями.

Фрази для опису книги

·         this novel is about– цей роман про…;

·         makes you think – змушує задуматись;

·         carry away – захоплює (I got carried away – я захопився);

·         evokes different feelings – викликає різні почуття;

·         surprises with its approach to… – дивує підходом до…;

·         catches my attention and doesn’t let go – захоплює вашу увагу та не відпускає;

·         left me better than I was before reading it – зробила мене кращим, ніж я був до її прочитання;

·         holds my attention – захоплює мою увагу;

·         I wasn’t able to put the book down – я не міг відкласти книгу;

·         the characters are well-developed – чудово розроблені персонажі;

·         the book surprised me with its approach to… –книга здивувала підходом до…;

·          the book inspires me – книга надихає мене;

 



Книги – 

            кораблі думок 

                         на хвилях часу

 Еволюція книг

Багато років тому не було ні чорнила, ні паперу, ні книг. Інформацію передавали від однієї людини до іншої. Але як же важко запам'ятати дуже різні й довгі історії. Тому люди придумали малювати картинки на камені, на стінах печер. Малюнки несли інформацію, яку можна виразити не одним словом, а цілим реченням. Але не все можна висловити за допомогою малюнків. Тому люди намагалися виконувати простіші малюнки.

Від малюнків утворилися ієрогліфи. Слово «ієрогліф» означає «священні знаки». Кожен ієрогліф означає слово або його частину. У наш час ієрогліфами пишуть народи Китаю та Японії.

У деяких стародавніх державах, таких як Вавилон, Ассирія, Шумер, писали на глині. Загостреними паличками люди видавлювали на сирій глині знаки, схожі на подовжені трикутники – клини. Тому такий лист називається клинописом. Покриті значками плитки сушили й обпалювали в печі для кращого збереження.

Кожна така книга складалася з десятків або навіть сотень глиняних «сторінок», укладених у дерев'яний ящик. Уже в цей час були створені бібліотеки. Під час розкопок була знайдена казково багата бібліотека ассірійського царя Ашшурбаніпала, що жив у ХІІ ст. до н.е. Навіть пожежа не змогла знищити глиняні книги, вогонь їм не страшний. Він робить їх тільки міцнішими.

У давній Індії матеріалом для перших книг слугувало пальмове листя, яке висушували, нарізали довгими вузькими смужками. Текстписали тушшю тонким пензликом. Давні індійці першими здогадалися збирати написані сторіночки в купку та прошнуровувати. Інший їхній винахід – палітурка: стопка прошнурованих сторінок з обох боків закривали обструганими дерев'яними дощечками, щоб книга краще зберігалася. Палітурки прикрашалися яскравими картинками-мініатюрами.

В Африці по берегах річок і боліт росте очерет – папірус. Процес виготовлення папірусу був досить складним. Серцевину очерету різали на смуги, потім накладали одна на одну, притискали вагою, сушили на сонці. Потім отримані листки склеювали один з одним. Виходила довга стрічка. Її зручно було зберігати, згортаючи в трубку, оскільки листи папірусу були крихкими й ламалися. Такі книги називали світками. Текст на папірусових свитках писали чорним чорнилом вузькими стовпцями. При читанні папірусову стрічку перекочували з одного боку на інший. Папірусові свитки (до 40 м завдовжки) намотували на дерев'яні або кістяні стержні й ховали в шкіряні або дерев'яні футляри. Папірус не витримував вологи, вона його руйнувала.

Разом із папірусом використовували дешевший матеріал для книг – віск. яким заповнювали дощечки, вистругані в середині. Такі дощечки скріплювали шнурками. Перша і остання дощечки воском не заповнювалися. Такі книжечки служили дуже довго: запис можна було стерти, а потім наново написати. На воскових дощечках писали сталевою або кістяною паличкою – стилем.

Найбільша бібліотека з папірусових сувоїв знаходилася в місті Олександрія. Вона налічувала близько 70 000 сувоїв. Але цар міста Пергама вирішив створити бібліотеку, яка перевершить олександрійську. Коли єгипетський цар дізнався про це, то заборонив вивозити папірус із Єгипту. Тоді жителі цього міста навчилися робити матеріал для листа зі шкіри тварин (телят, ягнят). Цей матеріал стали називати пергамент. Спочатку з нього продовжували робити свитки, але незабаром звернули увагу на міцність цього матеріалу: його можна складати, розрізати, листи з пергаменту можна зшивати й робити палітурку. Книга набула сучасної форми, яка називається – кодекс. На пергаменті писали пташиним пером, найчастіше гусячим, в урочистих випадках – лебединим. Писали особливим чорнилом, яке вбиралося у шкіру так глибоко, що його не можна було змити.

У давній Русі переписувачів називали літописцями. Вони писали на бересті – корі берези, яку обробляли спеціальним чином. Декілька сотень берестяних грамот було знайдено при розкопках у Новгороді.

У ІІ ст. до н. є. в Китаї винайшли дешевший матеріал для листа – папір.Технологію виготовлення китайські майстри довгий час тримали в секреті. Лише в ХІІІ ст. навчилися виготовлювати папір у країнах Європи.

У давнину всі книги були рукописними, тому що їх писали від руки. Рукописні книги були справжніми витворами мистецтва.

У ХV ст. (1447 р.) Йоганн Гутенберг придумав металеві букви, з яких набирав текст, покривав букви фарбою і за допомогою пресу отримував відбиток на папері. Своє велике відкриття, винахід друкарського верстата, Гутенберг обмірковував і здійснював упродовж 10 років. Відома його книга Біблія, 150 екземплярів якої він віддрукував на папері і 35 – на пергаменті. Збереглося лише 47 екземплярів цієї першої друкарської книги. Сьогодні це найдорожча книга у світі. Гутенберга людство шанує як основоположника європейського книгодрукування.

Іван Федоров першим друкував книги на русі, його називають першодрукарем. Першу книгу надрукував у 1564 році – «Апостол». Було випущено майже 2000 книг. До наших днів збереглося близько 50 книг. Надрукував першу азбуку для дітей. В Україні Іван Федоров також став першодрукарем – 1574 році у Львові був надрукований «Апостол» та перший підручник «Буквар». Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання й короткої читанки – це був перший друкований підручник у східних слов'ян.
До нас дійшов лише один примірник, який було знайдено в Римі в 1927 році, він зберігається в бібліотеці Гарвардського університету в США.

Кінець XX - початок XXIст. ознаменувався переходом від звичного паперового варіанта матеріальної основи книги до нових технологій її створення - мультимедійних. З'явилась електронна книга (e-book). Позитивними сторонами електронної книги є: компактність, швидкий пошук, конфіденційність, зручність модифікації,
необмеженість тиражу.

Немає коментарів: